• Ing.

   • Jana Švorcová

   • Narodila som sa 18. 04. 1986 a svoje detstvo som prežila v Kanianke. Ako veľmi aktívne dieťa som túžila vyskúšať všetky krúžky, ktoré ponúkala ZŠ Kanianka. A tak som okúsila rôzne športové, turistické a tvorivé aktivity, chuť umenia cez spev v zbore Pramienok a hre na akordeón. Stále to však nebolo to pravé... preto som skúšala ďalej. Hoci bol tanec mojou súčasťou od mala (všetky tanečné MTV klipy som ovládla naspamäť), cesty s tancom – ako aktivitou, ma spojili až na kurze spoločenského tanca. Po jeho ukončení som vedela, že toto je to, čomu sa chcem venovať. A tak som vycestovala do „veľkého sveta“ – do Prievidze a objavila som Xoanu. Rodičia neboli nadšení, po rokoch môjho vymýšľania mali pocit, že ide o výmysel puberty. A trochu aj mali pravdu, nakoľko práve platonická láska k chlapcovi zo Xoany ma priviedla na jej adresu. Nakoniec som však našla inú lásku – lásku k tancu. Moje srdce zostalo a je stále s ňou už 23 rokov. 

    S nadšením som chodila na všetky tréningy a bolo mi úplne jedno, že stojím stále len v poslednej rade z kraja. Bolo to skvelé, tanec som si užívala naplno. Obdivovala som tanečníčky z tanečnej skupiny Xoana a oči mi vždy žiarili pri pohľade na všetky nádherné, ligotavé kostýmy. Týmto nadšením som sa pretancovala do tanečnej skupiny Xoana, kde som dlhé roky pôsobila. Stále som sa ale videla viac interpretkou, ako učiteľkou. Vyštudovala som preto personálny manažment a popri štúdiu som v letných sezónach pôsobila v tanečných skupinách a agentúrach v zahraničí – v Taliansku, a na Cypre. 

    Počas pobytu na Slovensku som pôsobila v projekte ABBA show s chalanmi zo skupiny Maduar. V týchto rokoch som zažila veľa nádherných tanečných zážitkov a spoznala mnoho skvelých ľudí. 

    V roku 2008 som prijala ponuku pani riaditeľky, usadila som sa a začala učiť tanec. Všetky tanečné skúsenosti som naplno využila ako vedúca profesionálnej tanečnej skupiny Xoana a neskôr sa mi veľmi zišlo aj vzdelanie personálneho manažéra vo vedení školy. 

    Pre udržanie pestrosti nášho tanečného repertoáru, som absolvovala veľa kurzov a školení v štýloch latinsko-amerického, orientálneho, jazzového, ale aj afro a polynézskeho tanca. 

    V posledných rokoch sa viac špecializujem na vzdelávanie v oblasti výučby malých detí. Absolvovala som štúdium v Labanovom ateliéri – výučba kreatívneho tanca, doplnkové vzdelávanie učiteľov klasického baletu pre deti v Liptovskom Hrádku a v súčasnosti som študentkou tanečného konzervatória PinkHarmony vo Zvolene. 

    Umelecky som sa mimo Xoany realizovala a tanečne spolupracovala ako choreograf na projektoch výborného režiséra V. Bartka (Festivaly duchov a strašidiel, Od počiatku). V Xoane vyučujem najmä predmet tanečná prax súťažných i nesúťažných tried, tanečnú prípravu a kurzy pre dospelých v rôznych štýloch.